Naturalny miód pszczeli z upływem czasu zmienia płynną konsystencję w stałą (krystalizuje). Powstające kryształy często są gruboziarniste i trudne do wydobycia ze słoika. Dzięki kremowaniu miód uzyskuje kremową konsystencję i łatwo wyjmuje się go z naczynia i rozprowadza np. na pieczywie.
Technika przygotowania miodów kremowych (kremowanych) polega na mechanicznym mieszaniu świeżo pozyskanej patoki (tj. miód w stanie płynnym) aż do momentu krystalizacji. Dzięki temu miód ten nie krystalizuje na twardo. Należy dodać, że w trakcie tego procesu nic się do miodu nie dodaje, ani nic się z niego nie zabiera, a miód kremową konsystencję utrzymuje przez kilka miesięcy (nawet rok).
Właściwości miodu kremowanego są takie same jak miodu gatunkowego poddanego kremowaniu (najczęściej jest to miód rzepakowy, który często niedoceniany przez konsumentów w procesie kremowania zyskuje atrakcyjny wygląd).
Miód kremowany nie wymaga ponownego roztapiania jak w przypadku tradycyjnego krupca, dzięki czemu nie traci cennych właściwości i zachowuje aromat. Może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć ilość jego spożycia np. u dzieci. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych.
Najczęściej miody kremowane to rzepakowy oraz wielokwiatowy.
Ciekawostki:
Miód kremowany dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk i nie pozostawia plam np. na odzieży.
Miód ten nie rozwarstwia się, nie ma więc niebezpieczeństwa fermentowania.
Optymalna temperatura przechowywania miodu kremowanego wynosi 20-22°C.
Na temat miodu kremowanego polecamy artykuł zamieszczony tutaj oraz tutaj.