Promocja akcj MKPR na targach Hort-Technika w Kielcach

Targi sadownicze z panelem pszczelarskim w Kielcach

Jeszcze do niedawna na łamach prasy pszczelarskiej, a także w opiniach pszczelarzy na spotkaniach i szkoleniach branżowych można było napotkać w większości niepokojące głosy dotyczące współpracy sadowniczo-pszczelarskiej. Dotyczyły one przypadków podtruć i zatruć pszczelich rodzin związanych z zastosowaniem niedozwolonych środków ochrony roślin, niezachowaniem należytej ostrożności podczas wykonywania zabiegów lub szeroko pojętego braku rozumienia znaczenia obecności zapylaczy na plantacjach jagodowych i sadowniczych, plonotwórczego wpływu pszczół.

Michał Piątek

Sytuacja stopniowo ulega poprawie. Przejawem tego postępującego procesu może być zorganizowana 27 i 28 listopada impreza o nazwie Targi Sadowniczo – Warzywnicze Hort-Technika i Wystawa Rybactwa Śródlądowego. Na powierzchni wystawienniczej blisko 2,5 tys. m2 zgromadzili się przedstawiciele ponad 110 podmiotów. W naturalny sposób wystawa stała się także miejscem do rozmów o pszczołach, bez których w końcu nie byłoby sadów i ogrodów.

DSC05564

Fiat 126p uczstniczący w rajdzie dumnie promował akcję „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” przed halą targową. (fot.© Teresa Kobiałka)

W Targach Kielce pojawiły się miedzy innymi miody pitne z serca Mazur przywiezione przez firmę „Mazurskie Miody”, swoje zbiory prezentowało Rodzinne Gospodarstwo Pasieczne z Bolkowa. Zainteresowanie zwiedzających wzbudzało ciekawie zaaranżowane stoisko Polskiego Związku Pszczelarskiego i hostessy w przebraniach wesołych pszczółek. Wśród targowej ekspozycji znalazły się też miody wprost z Gór Świętokrzyskich, z Napękowa. Opiekun stoiska, Marta Bęben zapytana o opinię o wydarzeniu powiedziała: Nie mam na co narzekać, było duże zainteresowanie i dużo miodu sprzedałam. Jestem bardzo zadowolona z targów i myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej.

Stoisko pasieki rodzinnej Miody Napêkowskie.

Stoisko pasieki rodzinnej Miody Napękowskie. (fot.© D. Łukasik – Targi Kielce)

Zainteresowani kupnem uli mogli zapoznać się z najnowszą ofertą firmy Babik-Sabat. Obecna była również firma Bzyki oferująca pszczelarzom ule i drobny sprzęt pszczelarski – Zawsze warto bywać na tego typu imprezach. Należy promować nowoczesność i dobry sprzęt – taka jest misja firmy. To co u nas wciąż uchodzi za nowość na Zachodzie jest standardem od wielu lat. Po bardzo udanych wystawach na Dniach Otwartych w firmie Łysoń i IV Konferencji KD Pszczółka w Cielądzu, dziś jesteśmy tutaj, a na zimę zaplanowaliśmy jeszcze kilka ważnych wyjazdów – powiedział Mateusz Juda.

Pośród wystawców można było odnaleźć także punkt Polskiego Związku Pszczelarskiego jak również dwumiesięcznika „Pasieka”. Celem czasopisma było promowanie akcji „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” – Zakończenie spektakularnego etapu akcji, jakim był rajd grupy samochodów Fiat 126p przez Bałkany i Italię nie jest równoznaczne z jej zaniechaniem. Wręcz przeciwnie; kontynuacja projektu jest bardzo ważna dla przyszłości polskiego pszczelarstwa, a zespół czasopisma „Pasieka” czuje się odpowiedzialny za jego powodzenie. Stąd nasza obecność tutaj – powiedziała Teresa Kobiałka, redaktor naczelna pisma, która w Kielcach reprezentowała je osobiście. Jeden z samochodów uczestniczących w rajdzie dumnie prezentował się przed głównym wejściem do hali E, gdzie miała miejsce zasadnicza część imprezy.

Stoisko Pasieki cieszy³o siê zainteresowaniem odwiedzaj¹cych.

Stoisko Pasieki cieszyło się zainteresowaniem odwiedzających. (fot.© Michał Piątek)

Połączenie tematyki sadowniczej, warzywniczej i pszczelarskiej wielu osobom wydawało się jeszcze niedawno trudne do pomyślenia. Targi Sadowniczo – Warzywnicze w Kielcach pokazały, że jest to możliwe. Wszystkich pszczelarzy zachęcam do uczestnictwa w konferencjach, targach i wystawach pszczelarskich. Dają one doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i zapoznania się z nowościami w branży.

Czego dla pszczół się nie robi… Przez całą Europę do Targów Kielce, czyli niezły wjazd na Panel Pszczelarski 😉

Posted by Targi Kielce S.A. on 28 listopada 2015

You may also like...

Dodaj komentarz