MKPR na III Konferencji KD Pszczółka 22.02.2015 r. w Cielądzu

22 lutego 2015 roku w miejscowości Cielądz odbyła się III Konferencja Klubu Dyskusyjnego Pszczółka. W Gminnym Domu Kultury zgromadziło się 140 pszczelarzy z różnych miejsc w Polsce, aby wysłuchać prelekcji Marka Podlewskiego zatytułowanej „Gospodarka Pasieczna”. Impreza odbywała się pod patronatem czasopisma „Pasieka” oraz lokalnego tygodnika „Głos Rawy Mazowieckiej i okolic”.

Wpisuje się ona w akcję „Miód kupujesz, pszczoły ratujesz”. Uczestnicy otrzymali wiele materiałów promujących działania mające na celu ochronę pszczół oraz stworzenie korzystniejszego otoczenia do hodowli tych pożytecznych owadów. Oprócz merytorycznego wystąpienia odbyło się także wiele imprez towarzyszących.

Konferencję otworzył Michał Piątek. Przywitał przybyłych gości, a także omówił kwestie związane z organizacją spotkania. Słuchacze poinformowani zostali także o kolejnych imprezach pszczelarskich zaplanowanych w centralnej Polsce w 2015 roku.

Do najważniejszych zaliczyć należy „Miodobranie” 14 czerwca w Żelechlinku. Jest to plenerowy kiermaszu produktów pszczelich.

W Rzeczycy 16 sierpnia odbędzie się z kolei regionalne święto pszczelarskie organizowane dla uczczenia 45-lecia istnienia RKP w Tomaszowie Mazowieckim.

Wreszcie w miejscowości Sierzchowy 7 września przy okazji 6 edycji corocznego festynu „Pożegnanie lata, czyli zabawa w Sierzchowach” wystawiona zostanie aleja miodowa.

Będzie zatem okazja do zaopatrzenia się w zapas miodu i innych produktów przed jesiennymi słotami i pierwszymi uderzeniami zimy.

Wszyscy obecni pszczelarze zostali także zaproszeni na IV Konferencję KD Pszczółka zaplanowaną na drugą połowę listopada 2015 roku. Po organizatorze wydarzenia głos zabrali prezes WZP w Łodzi Bartłomiej Piotrowski oraz vice prezes RZP „Ziemi Piotrkowskiej” Józef Kołaczek. Mówili o znaczeniu organizacji szkoleń i konferencji dla rozwoju polskiego pszczelarstwa. Dodatkowo, inicjator powstania KD Pszczółka, Michał Piątek otrzymał oficjalne podziękowanie właśnie z rąk przedstawiciela władz piotrkowskiego związku.

Wykład Marka Podlewskiego dotyczył szeroko pojętej gospodarki pasiecznej. Prelegent omawiał kwestie odpowiedniego przygotowania rodziny pszczelej i ula do zimowli. Określił także warunki niezbędne do szybkiego rozwoju owadów w celu optymalnego wykorzystania pożytków towarowych. Wiele uwagi zostało poświęcone hodowli matek, ich znakowaniu, unasiennianiu i poddawaniu. Słuchacze zostali poinformowani o sposobach oceniania wartości użytkowej pszczelich królowych. Sporo uwagi poświęcono kwestii zdrowotności zapylaczy. Poruszone zostały w zasadzie wszystkie najistotniejsze zagadnienia i wyzwania stojące przed rodzimym pszczelarstwem. Wart podkreślenia jest żywiołowy charakter spotkania. Prelekcja była wielokrotnie przerywana pytaniami z audytorium. Wywiązywały się wymiany opinii i doświadczeń. Być może było to spowodowane zróżnicowaniem przygotowanych materiałów szkoleniowych. Prelegent wykorzystywał rekwizyty, zdjęcia i filmy. Wszystko to pobudzało słuchaczy, inicjowało dyskusje.

Dla TK3

Imprezy towarzyszące odbyły się w obszernym holu GDK w Cielądzu. Wystawę sprzętu pszczelarskiego zorganizował sklep działający przy WZP W Łodzi. Pszczelarze mieli okazję dokonać zakupów przed zbliżającą się wiosną i zintensyfikowaniem prac pasiecznych. Nie zabrakło stosika z probiotykami dla pszczół. Pewnym novum była wystawa sprzętu stolarskiego do produkcji uli drewnianych. Pracownicy firmy Elima z Częstochowy zademonstrowali elektronarzędzia firm Bosch, Makita, Metabo i Festool. Wzbudziły one spore zainteresowanie uczestników konferencji.

W trakcie imprezy, która ze względu na toczące się dyskusje w głównej auli i w kuluarach, potrwała dłużej niż planowano, padło wiele ciepłych słów i deklaracji współpracy w przyszłości. Nawiązano także wiele pszczelarskich znajomości. Wszystko to sprawia, że bez cienia wątpliwości warto jest pojawiać się na tego typu imprezach. Do zobaczenia w listopadzie w Cielądzu!

You may also like...

2 Responses

  1. Pewnie! Zapraszam już teraz na kolejną edycję w drugiej połowie listopada. Będę informował o dokładnych terminach i wykładowcach.
    Zapraszam 🙂

Dodaj komentarz